Problem ze spłatą kredytu, co robić?

Problem ze spłatą kredytu, co robić?

Bardzo często, kiedy wchodzimy w tak zwany dorosły wiek, jesteśmy zmuszeni do zaciągnięcia kredytu. Dla jednych jest on tymczasowym rozwiązaniem, które pozwoli ustabilizować domowy budżet, dla innych z kolei stanowi jedyny sposób na własne mieszkanie. Raty kredytowe to często dość wysokie kwoty, które należy spłacać terminowo. O ile w przypadku niewielkich kredytów z krótkim okresem spłaty jesteśmy w stanie przewidzieć naszą przyszłość finansową, o tyle, jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe, często rozciągnięte na kilkadziesiąt lat ciężko być pewnym naszej przyszłości. Co zrobić w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie spłacać kolejnych rat kredytu?

Jak wyjść z kłopotów?

Najważniejszy jest dialog z bankiem. Nic nie da nam udawanie, że problem nie istnieje. Pamiętajmy, że bank również chce, byśmy spłacili nasze zobowiązania i właśnie dlatego jesteśmy w stanie wypracować wraz z nim odpowiednie rozwiązanie problemu. Zgłośmy się do banku i poinformujmy go o naszych kłopotach. Sprawy tego typu rozpatrywane są indywidualnie i nie ma jednej ścieżki działania. Najczęściej możemy się spodziewać propozycji zawieszenia spłaty rat na kilka miesięcy, co pozwoli nam na lekkie odbicie finansowe. Drugą, równie często stosowaną opcją jest wydłużenie okresu spłaty, tak byśmy mogli spłacać niższe raty kredytowe. Zawsze należy rozmawiać z bankiem, to jedyna droga do sensownego rozwiązania problemu.

Co w innym wypadku?

Jeśli nie poinformujemy banku o naszych kłopotach i nie spłacimy raty, to po pierwsze bank rozpocznie naliczanie odsetek karnych już od pierwszego dnia zwłoki w spłacie. Kolejnym krokiem jest kontakt z nami w celu wyjaśnienia sytuacji. W grę wchodzą monity, kontakt telefoniczny, informacje wyświetlane na naszym koncie bankowym (w trakcie próby dostępu internetowego). Ostatnim krokiem jest wypowiedzenie przez bank umowy, co skutkuje rozpoczęciem procesu windykacyjnego. Jest to najgorsze z możliwych rozwiązań, dlatego tak ważny jest dialog z bankiem. Niemożność spłaty swoich zobowiązań to niezwykle niekomfortowa sytuacja, jednak musimy rozwiązać ją w sposób najlepszy z możliwych.

Podziel się!