Kredyt konsolidacyjny — czy tak naprawdę warto z niego korzystać?

Kredyt konsolidacyjny — czy tak naprawdę warto z niego korzystać?

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie, dzięki któremu możemy w znacznym stopniu odciążyć budżet domowy. Polega ono na zamianie kilku comiesięcznych rat kredytowych, pochodzących na przykład z kredytu mieszkaniowego, gotówkowego czy samochodowego, na jedną niższą. Należy jednak pamiętać, że kredyt konsolidacyjny nie jest rozwiązaniem tanim i koniec końców jesteśmy zmuszeni spłacić większą kwotę niż wynikająca z rat kredytów, które zdecydowaliśmy się objąć konsolidacją.

 

Oprocentowanie, a okres spłaty

 

W wielu bankach proponujących omawiane rozwiązanie jesteśmy w stanie uzyskać oprocentowanie niższe o 1-3 pkt procentowych, co jest jednym z czynników pozwalających na obniżenie comiesięcznych rat. Niestety istnieje też kwestia okresu spłaty, który musi zostać wydłużony. Tylko poprzez połączenie wymienionych czynników bank jest w stanie zaoferować nam niższą ratę. Wydłużenie okresu spłaty wpływa na całkowity koszt kredytu. Łatwo zauważyć, że w tym wypadku działa podstawowa zasada kredytowania, czyli im dłuższy okres kredytowania, tym jesteśmy zmuszeni do spłacenia większej kwoty odsetek.

 

Nieuniknione koszty dodatkowe

 

Pomimo tego, że banki, również w przypadku kredytów konsolidacyjnych, niemalże biją się o klienta, to pamiętajmy, że w końcowym rozliczeniu zawsze wychodzą na plus. Żeby tak się stało, obciążają nas dodatkowymi kosztami. Nie inaczej jest w przypadku kredytów konsolidacyjnych. Bank może pobrać prowizję za udzielenie nowego kredytu, która zazwyczaj wynosi do 4%, choć czasem bywa dużo wyższa. Niektóre banki mogą jednak odstąpić od prowizji, jeżeli klient skorzysta z ich innych usług jak na przykład konto osobiste.

 

Decydować się czy nie?

 

Jeżeli nie mamy problemów ze spłatą naszych zobowiązań, a chcemy jedynie obniżyć wysokość comiesięcznej raty, to nie powinniśmy decydować się na skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego. Zwyczajnie będzie to nieopłacalne. Natomiast, jeśli mamy problemy ze spłatą kredytów, to ich konsolidacja może być dobrym rozwiązaniem. Ważne, by wszelkie decyzje dotyczące naszych finansów podejmować po głębokim namyśle i z odpowiednią rozwagą.

Podziel się!