Konsolidacja kredytów – kiedy, gdzie i jak?

Konsolidacja kredytów – kiedy, gdzie i jak?

Kiedy decydujemy się na kredyt mieszkaniowy nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, jak nasza przyszłość będzie wyglądała za pięć czy dziesięć lata. Podejmujemy pewne ryzyko. Do kredytu często dochodzą inne zobowiązania jak raty za sprzęt AGD czy RTV, pomniejsze kredyty czy zadłużenie na karcie kredytowej. W pewnym momencie dochodzimy do sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie spłacić wszystkich zobowiązań w terminie. Nie musi tak być, ale niestety często tak się zdarza. Szukamy rozwiązania i często bierzemy kolejne pożyczki tylko po to by, choć częściowo spłacić bieżące zadłużenie. Nakręcamy spiralę długów, która zaczyna nas pochłaniać, a przecież jest inne rozwiązanie – konsolidacja kredytów.

O czym mowa?

Mówiąc o konsolidacji kredytów mamy na myśli przeorganizowanie naszych dotychczasowych zobowiązań i zamienienie ich na jeden kredyt z niższymi ratami. Działa to w ten sposób, że w praktyce zaciągamy kolejny kredyt, jednak zostaje on przeznaczony przez bank na spłatę naszych pozostałych zadłużeń. Od tej nie musimy się nimi martwić i płacimy tylko jedną ratę miesięcznie. Z reguły jest ona mniejsza od wcześniejszych zobowiązań, tak byśmy mogli sobie z nią dać radę. Co ważne, pieniądze pochodzące z kredytu konsolidacyjnego nie trafiają do nas, a od razu do naszych wierzycieli. Musimy pamiętać, że nie jest to rozwiązanie darmowe. Przyjdzie nam opłacić prowizję za podjęcie nowego kredytu, a przede wszystkim jego końcowy koszt będzie wyższy niż naszych wcześniejszych zobowiązań. Okres spłaty również zostanie wydłużony, a wszystko po to, by zagwarantować nam niższe raty.

Zastanówmy się

Konsolidacja kredytów nie jest rozwiązaniem idealnym, jednak w niektórych sytuacjach może ściągnąć nas znad finansowej przepaści. Warto zastanowić się nad konsolidacją, zanim weźmiemy kolejną pożyczkę tylko po to, by spłacić poprzednią. Każdy bank oferuje ten rodzaj kredytu i jeśli tylko się postaramy, powinniśmy bez większych problemów otrzymać kredyt konsolidacyjny. Pamiętajmy, by wybierać banki renomowane, które działają uczciwie na przejrzystych zasadach.

Podziel się!