Jak zwiększyć swoją wiarygodność finansową w oczach banku?

Jak zwiększyć swoją wiarygodność finansową w oczach banku?

Wiarygodność finansowa to temat, który bardzo często gości na łamach przeróżnych dzienników czy gazet. Zważywszy na to, że zadłużenie Polaków wzrosło do 44,65 mld złotych (stan na marzec 2016) nic dziwnego, że instytucje finansowe dokładnie sprawdzają naszą historię kredytową i to od niej uzależniają decyzję o przyznaniu bądź nie kredytu. Musimy pamiętać, że w dzisiejszych czasach bardzo łatwo o sprawdzenie naszej wiarygodności, tak więc należy o nią odpowiednio dbać i zawsze spłacać swoje zobowiązania na czas. Jednym z podstawowych rejestrów, które udzielają informacji o naszej historii kredytowej, jest BIK. To właśnie w nim banki szukają informacji przed podjęciem decyzji o udzieleniu nam jakiegokolwiek kredytu.

Czym jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to przedsiębiorstwo, które powstało z inicjatywy środowiska bankowego, między innymi Związku Banków Polskich. Gromadzi ono dane dotyczące klientów banków, a także innych firm pożyczkowych. Bank przed udzieleniem kredytu kontaktuje się z Biurem i sprawdza naszą historię kredytową. W rejestrze prowadzonym przez BIK znajdziemy zarówno informacje negatywne, dotyczące na przykład opóźnień w spłacie kredytu, jak i pozytywne mówiące o terminowych spłatach zobowiązań. Warto zadbać o to, by znaleźć się w BIK, oczywiście z pozytywną historią.

Podnosimy swoją wiarygodność

Jeżeli ubiegamy się o kredyt w banku i nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z żadnych usług kredytowania, to nasza historia w BIK nie istnieje. O ile przy niewielkich pożyczkach nie będzie to problemem, tak przy większych kredytach, na przykład mieszkaniowych, możemy mieć problem. W celu podniesienia swojej wiarygodności możemy zastosować prostą metodę. Polega ona na zakupie jakiegokolwiek urządzenia, dajmy na to sprzętu AGD lub RTV na raty. Jeśli spłacimy je w terminie, to nasza historia pojawi się w BIK i będzie pozytywna. Pamiętajmy, by taką transakcję przeprowadzić minimum kilka miesięcy przed próbą podjęcia kredytu. Proste rozwiązanie, które może pomóc.

Podziel się!