Historia kredytowa – kilka słów o BIK, KRD i BIG

Historia kredytowa – kilka słów o BIK, KRD i BIG

W dzisiejszych czasach dostęp do informacji stał się niesamowicie łatwy. Skorzystały na tym banki, dla których nasza wiarygodność finansowa nie jest już tajemnicą. Sprawdzenie historii kredytowej to dzisiaj kilka chwil potrzebnych na wpisanie adresu odpowiedniej strony www i zalogowanie się na niej. W połączeniu z ciągle rosnącym zadłużeniem banki starannie sprawdzają naszą historię kredytową, zanim podejmą decyzję o przyznaniu nam kredytu. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, do kogo bank kieruje zapytania o nasze finanse, to spieszymy z odpowiedzią.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK)

Jest to przedsiębiorstwo powołane do życia przez Związek Banków Polskich i służy, jako podstawowe narzędzie do sprawdzania informacji kredytowych. Biuro przechowuje w swoich systemach informacje o każdej osobie, która zaciągnęła kredyt, kupiła towar na raty czy posiada kartę kredytową, z której korzysta. Bank śle zapytanie do Biura Informacji Kredytowej i w bardzo krótkim czasie otrzymuje odpowiedź, która bardzo często przesądza o losach kredytu.

Krajowy Rejestr Dłużników (KRD)

KRD to instytucja, której celem jest zbieranie informacji o dłużnikach, którzy nie spłacają swoich zobowiązań, a także o tych, którzy regulują je terminowo. Informacje o dłużnikach mogą przekazywać przedsiębiorcy, a także gminy czy osoby prywatne. Krajowy Rejestr Dłużników publikuje również okresowe raporty dotyczące zadłużenia w poszczególnych branżach. Co ważne, KRD prowadzi również akcje edukacyjne.

Biuro Informacji Gospodarczej (BIG)

BIG gromadzi wszystkie informacje o nierzetelnych dłużnikach. W Polsce działa kilka tego typu biur. Działają one bez porozumienia, stanowią konkurencje, a przez to powinniśmy sprawdzać potencjalnego kontrahenta w każdym z nich. Wszystko to spowodowane jest brakiem jednego, centralnego Biura Informacji Gospodarczej.

Kondycja finansowa

Niezależnie od tego, o którym biurze czy rejestrze mowa powinniśmy starać się mieć w nim dobrą opinię. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam starać się o kredyt w przyszłości. Spłacajmy swoje raty w terminie i nigdy nie zadłużajmy się ponad miarę. Jednym słowem dbajmy o swoją kondycję finansową.

 

Podziel się!