Czym jest fundusz inwestycyjny?

Czym jest fundusz inwestycyjny?

Każdy z nas nieraz słyszał termin „fundusz inwestycyjny”. Niewielu jednak wie, na czym polega i w jaki sposób zarabia pieniądze. Poniżej postaramy się po krótce wyjaśnić, w jaki sposób działa, kto może w nim uczestniczyć i jakie są jego wady i zalety. Tematów jest sporo, tak więc zaczynajmy.

Zacznijmy od podstaw

Fundusz inwestycyjny to nic innego jak podmiot, który zbiera pieniądze od licznych inwestorów i zarządza nimi. Istnieje kilka rodzajów funduszy na przykład fundusz akcyjny, fundusz obligacyjny i wiele innych. Działają one zgodnie ze swoim statutem, który jasno określa, w co dany fundusz będzie inwestował pieniądze oraz jakie opłaty pobierze. I tak, fundusz akcyjny, co oczywiste inwestuje w akcje, nawet gdy na giełdzie trwa bessa i ceny akcji spadają. Fundusz obligacyjny inwestuje w bezpieczniejsze, ale przynoszące dużo mniejszy zysk obligacje i tak dalej. Uczestniczyć w funduszu może każdy, kto akceptuje jego statut i posiada pieniądze, które chce zainwestować.

Zalety

Główną zaletą funduszu inwestycyjnego jest niewielka kwota potrzebna do wzięcia udziału w inwestycji. Dysponując kwotą 100 złotych, również możemy dołączyć się do funduszu. Działa to w prosty sposób, w którym ilość uczestników przedkłada się nad sumy przez nich wpłacane. Nasze przykładowe 100 złotych jest niewiele warte w kontekście inwestycji, jeśli jednak znajdzie się odpowiednio duża ilość osób, które również zainwestują swoje 100 złotych, otrzymamy olbrzymią kwotę, którą możemy obracać i korzystać z wielu instrumentów finansowych. Kolejną zaletą jest możliwość wyboru spośród wielu instrumentów takich jak akcje, nieruchomości, obligacje i wiele innych. Warto przemyśleć udział w funduszu inwestycyjnym, jeśli mamy w planach zainwestowanie swoich pieniędzy.

Wady

Udział w funduszu inwestycyjnym kosztuje. Nie są to wielkie kwoty, jednak należy brać je pod uwagę. Fundusz pobiera opłatę za zajmowanie się naszymi pieniędzmi niezależnie od tego, czy akurat zarabia, czy też nie. Kolejnym problemem jest wybór funduszu. Te bezpieczne, które inwestują na przykład w obligacje, nie przynoszą dużych zysków i bardzo często podobne lub wyższe pieniądze możemy zarobić, korzystając ze zwykłych lokat, które oferują banki. Te bardziej agresywne, jak fundusze akcyjne zobligowane są do inwestowania w akcje, nawet kiedy na giełdzie trwa bessa. W praktyce więc przy giełdowym spadku fundusz w pewnym sensie rozmyślnie traci nasze pieniądze, kupując kolejne akcje i wiedząc, że ich wycena zaraz spadnie. Jak widać fundusz inwestycyjny, to ciekawe rozwiązanie, jednak nie pozbawione wad i powinniśmy podejść do niego ostrożnie oraz dokładnie przemyśleć czy jest dla nas dobrym wyborem.

Podziel się!