Czy ubezpieczenie kredytu ma sens?

Czy ubezpieczenie kredytu ma sens?

Kiedy decydujemy się wziąć kredyt, podejmujemy pewne ryzyko. Nigdy nie możemy być pewni czy za pięć, siedem czy dziesięć miesięcy będziemy w tej samej sytuacji finansowej, co w chwili, gdy podejmujemy decyzję o zaciągnięciu kredytu. Jeśli chodzi o kredyt z niewielkim okresem spłaty to nie mamy aż tak wielu niewiadomych, jak przy dużych kredytach rozłożonych na kilka, a często kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat. W celu zminimalizowania ryzyka banki proponują nam ubezpieczenie kredytu. Niekiedy takie ubezpieczenie jest obowiązkowe, jednak w większości przypadków możemy się na nie zdecydować dobrowolnie. Nie jest to szczególnie tania opcja, jednak w zamian za jej wykupienie często zmniejszane jest oprocentowanie bądź obniżana prowizja, którą pobiera bank za uruchomienie kredytu. Jak sytuacja wygląda naprawdę, czy takie ubezpieczenie jest opłacalne?

Czyje bezpieczeństwo?

Ubezpieczenie kredytu z jednej strony daje nam poczucie spokoju, jednak tak naprawdę jest zabezpieczeniem banku, który od momentu jego wykupienia nie musi się obawiać o swoje pieniądze, które tak czy tak zostaną oddane. Kwestia przez kogo schodzi na dalszy plan. Takie ubezpieczenie obejmuje ryzyko utraty pracy, zdrowia czy naszej śmierci. Plusem jest to, że jeśli bank wymaga jakiegoś zabezpieczenia, to ubezpieczenie w zupełności mu wystarczy. Możemy zapomnieć o żmudnych i najczęściej bezowocnych poszukiwaniach żyrantów.

Jaką decyzje podjąć?

Jeśli ubezpieczenie jest obowiązkowe, to możemy uśmiechnąć się w myślach, bo zostaliśmy właśnie zwolnieni z podejmowania naprawdę trudnej decyzji. Jeśli jest dobrowolne, to powinniśmy solidnie przemyśleć jego kwestie. Wykupienie ubezpieczenia często jest promowane obniżeniem oprocentowania lub odejściem od prowizji. Powinniśmy podliczyć jego koszt i porównać z tym, co oferuje nam bank, ponieważ bardzo często okazuje się, że tak naprawdę zamiast promocji mamy niemal taką samą stawkę (wliczając ubezpieczenie) lub nawet wyższą. To, co ubezpieczenie może nam zapewnić to spokój, jednak żeby poczuć go w pełni, powinniśmy wybrać dobrą ofertę. Zawsze czytajmy OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) i dajmy sobie chwilę do namysłu. To ważna decyzja i musi zostać podjęta z pełną odpowiedzialnością.

Podziel się!