Czy konsolidacja kredytów to dobre rozwiązanie?

Czy konsolidacja kredytów to dobre rozwiązanie?

Jeśli w naszej historii kredytowej znajdują się informację o ratach spłaconych z opóźnieniem, to pewnie nie raz zastanawialiśmy się nad konsolidacją kredytów. Na czym właściwie polega to, często nazywane cudownym, rozwiązanie? Czy zawsze się opłaca? Spróbujmy ustalić, czy konsolidacja kredytów to dobry wybór.

Konsolidacja. O co chodzi?

Konsolidacja kredytów to proces polegający na połączeniu kilku różnych kredytów w jeden większy jednak z niższą ratą. Nie jest to proces darmowy i musimy liczyć się z pewnymi wydatkami. Po pierwsze zapłacimy prowizję od udzielenia kredytu, która często jest liczona w setkach złotych. Po drugie musimy liczyć się z tym, że okres spłaty zostanie wydłużony (właśnie po to, by zapewnić nam niższe raty comiesięczne), przez co koniec końców zapłacimy znacznie więcej. Jednym słowem zaciągamy nowy kredyt, przy którego użyciu spłacamy nasze wcześniejsze długi. Dużym plusem jest to, że skonsolidować możemy zarówno kredyty mieszkaniowe, gotówkowe, jak i dług na naszej karcie kredytowej. Panuje tu dowolność.

Warto czy nie?

Jak zwykle nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Konsolidacja kredytów jest dobrym rozwiązaniem, gdy nasz budżet domowy nie pozwala na spłatę rat kredytu lub kredytów w obecnej kwocie. Wtedy poprzez konsolidacje możemy zmienić kilka rat na jedną o niższej wysokości. Musimy jednak pamiętać, że okres spłaty zostanie wydłużony, tak więc kredyt będzie „wisiał nad nami” przez dużo dłuższy okres, a kwota, którą zapłacimy, podliczając wszystkie raty i prowizje, okażę się dużo większa od wcześniejszych zobowiązań. Jeśli jednak nie radzimy sobie ze spłatą naszych zobowiązań, warto pomyśleć o konsolidacji kredytów. Może to być dobry sposób, by wyjść z finansowego dołka. Pamiętajmy jednak, że nie ma dwóch takich samych sytuacji i powinniśmy dobrze przeanalizować naszą obecną sytuację, a nie tylko kierować się informacjami zdobytymi w banku czy internecie. Podejdźmy do sprawy rozsądnie i nie działajmy bez zastanowienia.

 

Podziel się!