Czy istnieje coś takiego jak tani kredyt?

Czy istnieje coś takiego jak tani kredyt?

Tytułowe pytanie, choć raz zadało sobie mnóstwo osób. Chociaż nie zastanawiamy się nad tym na co dzień to czasem, szczególnie w chwilach, gdy mamy problemy finansowe, rozmyślamy o tym dość intensywnie. Kredyt często jest dla nas jedynym rozwiązaniem, które ratuje nasz budżet domowy i pozwala zachować płynność finansową. Chociaż, o ile jest to możliwe, powinniśmy go unikać, to nie należy go również demonizować. Zawsze starajmy się szukać jak najlepszych ofert. Najlepszych, czyli najtańszych.

Bądźmy precyzyjni

Na początku musimy jasno określić to, o czym mówimy. Kredyt to nie to samo, co pożyczka. Co do zasady, działają podobnie, jednak z prawnego punktu widzenia, kredyt i pożyczka to dwie różne rzeczy. Najważniejszą różnicą jest to, że kredyt to produkt bankowy i żadne pozabankowe instytucje nie mogą go oferować. Pożyczka natomiast to instrument finansowy, który najczęściej oferowany jest przez parabanki i inne instytucje o zbliżonym charakterze.

Tanio i jeszcze taniej?

Na pytanie postawione w tytule jest tylko jedna odpowiedź – nie ma czegoś takiego jak tani kredyt. Musimy sobie uświadomić, że bank nie pożycza nam pieniędzy z dobroci serca, a jedynie z chęci zarobku. Nieważne, co zrobimy i tak na nas zarobi. Jest to coś, z czym musimy się pogodzić. Szukając kredytu, najczęściej patrzymy na jego oprocentowanie. Nie jest to jednak jedyna ważna wartość. Musimy również zapłacić prowizję za jego udzielenie, często jesteśmy zobligowani do ubezpieczenia kredytu. Te wszystkie z pozoru drobne opłaty zsumowane dają większą kwotę, która znacznie podnosi koszt kredytu.

To tylko biznes

Tani kredyt nie istnieje. Pożyczanie pieniędzy to dla banku biznes. Bądźmy jednak spokojni, ponieważ nie jest to tylko powód do zmartwień. Skoro bank to tak naprawdę przedsiębiorstwo, które chce zarabiać, to musi liczyć się z konkurencją, a ta jest niemała. Właśnie dlatego klienci nie stoją na straconej pozycji i cały czas zasypywani są kolejnymi promocjami i coraz tańszymi kredytami. Tani kredyt to mit, co nie znaczy, że nie uda nam się znaleźć korzystnej oferty.

Podziel się!