RRSO, czyli kilka słów o Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania

RRSO, czyli kilka słów o Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania w skrócie nazywana RRSO ma charakter wskaźnika, który ma obrazować całkowity koszt kredytu. Na taki koszt składają się nie tylko odsetki, ale również prowizje i wszystkie inne opłaty, jakie pobiera od nas bank. W obliczaniu RRSO bierze się również pod uwagę zmianę wartości pieniądza w czasie. RRSO może być niezwykle pomocne podczas wyboru najlepszej oferty.

Jaki kredyt, jaka RRSO?

Co może dziwić, RRSO jest wyliczana dla każdego kredytu indywidualnie. Dzieje się tak, ponieważ oprócz wartości, czasu spłaty i kosztów kredytu pod uwagę brana jest także data jego udzielenia i wartość pieniądza. Nie ma więc uniwersalnej RRSO, która opisywałaby wszystkie kredyty. Należy zauważyć, że banki mają prawny obowiązek informowania klientów o RRSO w swoich ofertach i reklamach kredytów, ale tylko wtedy, gdy podają w nich również informacje o ich koszcie. Jeśli udamy się do placówki banku, by rozeznać się w jego ofercie lub złożyć wniosek o kredyt, również powinniśmy zapytać zajmującego się nami pracownika o RRSO. Przede wszystkim jednak czytajmy dokładnie umowę.

Po co nam RRSO?

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania to bardzo ważna informacja, dzięki której możemy bez kłopotu porównać proponowane nam kredyty. Jeśli do wyboru mamy kilka ofert, wystarczy sprawdzić ich RRSO i w oparciu o tę informację podjąć decyzję. Banki i inne instytucje pozabankowe mają obowiązek podawania RRSO przy każdym kredycie konsumenckim. Jednak to my musimy zapoznać się z tą informacją. Nie dajmy sobie mydlić oczu sloganami reklamowymi i zapewnieniami, że oferowany kredyt jest najtańszy. Sprawdźmy RRSO, a wtedy dowiemy się, jak faktycznie wygląda sytuacja. Niekiedy oprocentowanie może być niższe niż u konkurencji, jednak po podliczeniu wszystkich dodatkowych kosztów (których może być cała masa) okazuje się, że propozycja konkurencji jest mimo wszystko bardziej opłacalna. Zwracajmy uwagę na RRSO i dokładnie czytajmy umowy, a wszystko będzie dobrze.

 

Podziel się!